Wiktoria Dobrowska

"Lepiej zaliczać się do niektórych, niż do wszystkich." – Andrzej Sapkowski

Wskazówki dla początkującego pasjonata fotografii

Styczeń 5th, 2019

Sprecyzowanie ostrości w fotografii to niebagatelna sprawa. Obraz wyświetlany przez celownik optyczny jest zawsze wyświetlany przy najwyższej wartości przysłony widocznej na obiektywie. Wszak przynosi to najjaśniejszy możliwy kadr, utrudnia to analizę głębi ostrości przy mniejszych ustawieniach przysłony. Aby ustalić, co będzie wyglądać ostro i co będzie wyglądało na rozmyte, wciśnij klawisz podglądu głębi ostrości aparatu. Spowoduje to zablokowanie soczewki na tak określanej aparaturze roboczej. Widok będzie ciemniejszy, dlatego musisz przyzwyczaić oczy do sytuacji.

W pewnych sytuacjach aparat pozwala fotografować zjawiska, jakie są niezauważalne dla naszych oczu. To jest po prostu fantastyczne. Fotografia gwiazd jest tego wzorcem. W jaki sposób ma to miejsce? Z zupełnie fotograficznego poglądu na świat, ślady gwiazd tworzą głównie kolisty wymiar, co może być bardzo silnym punktem składowym kompozycji na większości ujęć. Tak więc bardzo realne, że fotografując niebo uda Ci się uzykać tego typu rezultat.
Fajną możliwością w współczesnych aparatach jest tonowanie wykonanych kadrów. Będąc szczerym, w sytuacji gdy twój aparat nie pozwala na subtelne zastosowanie tonowania, nie zawracałbym sobie tym głowy, ponieważ efekt jest zwykle zbyt mocny. Może być to konfiguracja, która może być odpowiednia tylko w pewnych sytuacjach, tymczasem właściwie wykorzystana może nadać rewelacyjnego efektu.
W sytuacji gdy nie posiadasz światłomierza, użyj modułu automatycznego lustrzanki, żeby stwierdzić maksymalne ustawienia, nawet jeśli nie masz potrzeby uzyskać nieskazitelnego wyniku. Przetestuj ustawienia zdjęcia, a w kolejnym etapie przełącz się do trybu manualnego i skopiuj je przed zmianą konkretnych komponentów. Dzięki temu masz opcję otrzymać niesamowity efekt.
Fotografia polega na grze światłem. Wiązka światła dodaje obrazowi kontrast oraz optymalny wymiar, a głównie najkorzystniejsze światło pojawia się gdy kończy się dzień, gdy słońce jest niżej na niebie. O tej porze dnia daje dłuższe, niesłychanie mocne cienie, które z kolei wychwytują drobne elementy.

Powered by WordPress. Theme by Sash Lewis.